Jak vzniklo Laktační nebe

autor: | 16. 05. 2023 | Články z Laktačního nebe

Laktační nebe. To byl nápad mého bývalého muže, který jen tak ze srandy plácl. Nečekal, že mě chytí za srdce.

Navzdory názvu, kojení vždy není jako bezstarostné vznášení se na obláčku. Jen rozhodnutí kojit nestačí. Je také potřeba pomoc a podpora po celou dobu jeho trvání. Tu mohou poskytnout právě poradkyně při kojení.


Jako těhotná jsem velmi rychle přišla na to, jak složité je vyznat se v informacích ohledně těhotenství, mateřství, kojení, péči o dítě. Informace si odporují, jsou neucelené, nejednoznačné, nejednotné, kusé. Kterým z nich věřit? V tomto ohledu jsem měla obrovské štěstí, protože jsem v začátcích objevila právě stránky Mamily (www.mamila.sk), kde je obrovské množství ozrojovaných, vědecky podložených článků, tisíce zodpovězených dotazů v poradně.

Nyní si zpětně o to více uvědomuji, jak silný je marketing výrobců umělé výživy a „pomůcek“ pro usnadnění péče o dítě. Také jsem si domů preventivně koupila odsávačku, láhve „pro kojené děti“, aby dceru mohl krmit i muž. A to jsem se vážně informovala, četla, zajímala se. I tak mi některé důležité informace unikly, asi jsem je prostě vypustila.

Po krásném porodu přišla realita šestinedělí, mýtu plochých bradavek a tajemného přicházejícího mléka. Podlehla jsem a jeden den jsem dceru dokrmovala stříkačkou po prstě (už jsem věděla, že láhev ne, ale to, že stříkačka je vlastně skoro totéž jsem už netušila), což nyní vidím jako neopodstatněné, zbytečné a způsobující řadu dalších problémů. V tomto chaosu jsem si vzpomněla na Praktický návod na kojení od Mamily, který zapadal prachem v knihovně, a znovu jsem se do něj pustila. Od té doby se dcera jen kojila. Prošla jsem si celou řadou dalších problémů, které jsem sice vyřešila, ale s podporou dobré laktační poradkyně, by k nim vůbec nemuselo dojít, nebo by trvaly podstatně kratší dobu. Také všechny tyto náročné situace mě motivovaly k tomu, abych začala hledat odpovědi na otázky: „Proč a jak?“

Definitivně jsem se rozhodla, že se začnu profesionálně věnovat laktační poradenství, po jednom setkání nosících rodičů z Neseme děti Ostravou. Při pomoci s vázáním do šátku jsme se se ženami velmi často dostali i k rozhovorům o těhotenství, porodu, kojení… Tehdy jsem byla jen další z řady matek, která jim něco říká (zase se vracíme zpátky, k nejednotnosti informací). Při problémech s kojením zpravidla – čím dříve, tím lépe. Velmi často se ženy bojí hned kontaktovat laktační poradkyni, protože mají pocit, že to přece musí zvládnout samy.

Nemusí, nejsou na to samy a není to jejich vina, že kojení nefunguje tak, jak by mělo (není to chyba ani toho kojení). Nemusí čekat ani den, týden či měsíc. Pokud by jsem již tehdy měla certifikát, některé děti by byly stále kojené. To byl ten důvod.

Protože na každé další spokojené kojící ženě a každém dalším spokojeném kojeném dítěti záleží.

Protože kojení za to stojí.

Protože kojení ani zdaleka není jen o mateřském mléce.

A tak se zrodilo Laktační nebe.

Barevné schémata loga Laktačního nebe od Shivana Art